درمان اعتیاد
جستجو
دسته بندی ها
درمان اعتیاد - sarzaminroshan.com

درمان اعتیاد

عناوین صفحه

انواع روش های درمان اعتیاد

علیرغم اینکه اعتیاد به عنوان یکی از پیچیده ترین بیماری ها شناخته می شود، چنانچه شخص معتاد تمایل واقعی به درمان اعتیاد داشته و این امر برایش ارزشمند و مهم باشد و با روش ها و متد های درست به پیش رود قطعا درمان می گردد؛ در حالی که بر خلاف ترک اعتیاد، برخی از بیماری ها متاسفانه چنین مسئله ای (درمان کامل) دیده نمی شود. در مقابل، در صورتی که فرد درگیر با اعتیاد، هنوز به تشخیص درستی نرسیده و به عوارض ناشی از اعتیاد و عمق مشکلات خود واقف نگردیده باشد و تمایل واقعی برای درمان اعتیاد نداشته و حتی به ادامه روند مصرف مواد بیشتر تمایل داشته باشد، متاسفانه هرگونه فعالیت و اقدام درمانی بی نتیجه خواهد بود.

اگر بخواهیم انواع روش های ترک اعتیاد را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان اعتیاد با طب سنتی : همواره طب سنتی با ارائه تدابیری به درمان بیماری های مختلف از جمله اعتیاد کمک کرده است. افراد درگیر با اعتیادی که قصد دارند درمان اعتیاد را پیش بگیرند، می توانند از داروها و راه های که طب سنتی به آن ها پیشنهاد می دهد، استفاده کنند. از جمله این راه ها می توان به استفاده از دمنوش های مختلف مانند دمنوش آویشن ، دمنوش بابونه، استفاده از اسپند و …  اشاره کرد. این موارد در درمان اعتیاد موثر هستند. باید توجه داشت که برای کمک گرفتن از طب سنتی برای درمان اعتیاد، باید از پزشک معالج و متخصص این حوزه بهره برد و مصرف خودسرانه دارو های طب سنتی می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.

درمان اعتیاد - sarzaminroshan.com

درمان اعتیاد با مصرف برخی از داروها: در صورتی که فرد درگیر با اعتیاد، به صورت خودسرانه اقدام به مصرف برخی داروهای رایج برای ترک اعتیاد کند، این روش یک روش کاملا غلط است! به طور معمول کسانی که به صورت خود درمانی قصد ترک اعتیاد را دارند، می خواهند با مصرف برخی از داروها همچون متادون اعتیاد خود را درمان و یا کنترل کنند؛ اما جالب است که خود متادون هم جزء دارو های اعتیاد آور است و در استفاده از آن باید دقت به خرج داد. همچون مورد قبل در این روش ترک اعتیاد هم باید از پزشک متخصص مربوطه کمک گرفت، چرا که در صورت مصرف خودسرانه، احتمال وقوع مخاطراتی برای فرد هست.

ترک اعتیاد با مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد: می توان گفت که بهترین روش برای ترک اعتیاد این است که افراد به یکی از کمپ های ترک اعتیاد معتبر در کشور مانند کلینیک ترک اعتیاد سرزمین روشن مراجعه کنند و مراحل اصولی مربوط به درمان اعتیاد خود را از طریق یک کمپ معتبر انجام دهند. در کلینیک های ترک و درمان اعتیاد معتبر سعی می شود که به تمامی جوانب درمان اعتیاد پرداخته شود تا عوارض بلند مدت و کوتاه مدت اعتیاد کاهش پیدا کند.

درمان اعتیاد با طب سوزنی

درمان اعتیاد با روش‌های مختلفی قابل انجام است. از آنجایی که امروزه شاهد پیشرفت زیادی در حوزه‌های پزشکی هستیم، روش‌های ترک اعتیاد نیز روز به روز در حال گسترش می‌باشند. برخی از افراد برای درمان اعتیاد از روش طب سوزنی استفاده می‌کنند. خاصیتی که طب سوزنی دارد این است که با افزایش سطح اندورفین بدن، اشتیاق فرد به مصرف مواد را کم می‌کند. عده‌ای هم معتقدند که طب سوزنی باعث افزایش انرژی بدن شده و تعادل سطح انرژی طبیعی بدن را باز می‌گرداند. همین امر سبب کاهش عوارض ترک اعتیاد در فرد خواهد شد.

 

برای ترک اعتیاد چه چیزی بخوریم

از آنجایی که فرد معتاد حجم زیادی از ماهیچه‌های خود را از دست می‌دهد، بهتر است در زمان ترک اعتیاد به مصرف موادهای پروتئین‌دار روی آورد. غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت و تخم مرغ سبب ترمیم بافت‌های ماهیچه‌ای آسیب‌دیده خواهند شد. همچنین مواد غلات‌دار مانند نان سبوس، فیبر لازم بدن را تامین کرده و مشکلات گوارشی فرد را برطرف می‌کنند. برای درمان اعتیاد نباید از مصرف میوه و سبزیجات سالم غافل شد. میوه‌هایی مانند کیوی، سیب، موز، پرتقال و نارنگی سرشار از ویتامین‌های ضروری بدن هستند. برای همین برای درمانِ اعتیاد باید یک برنامه غذایی حاوی مواد پروتئینی، مواد فیبردار، میوه و سبزیجات برای فرد در نظر گرفته شود.

درمان اعتیاد - سرزمین روشن - 1

درمانِ اعتیاد در خانه

درمان اعتیاد در خانه

عده‌ی زیادی از افراد برای درمان اعتیاد، به روش‌های خود درمانی می‌پردازند. این افراد با حبس کردن خود در خانه سعی می‌کنند تا به ترک مواد بپردازند. دلایلی که این افراد دارند متفاوت است؛ برخی به دلیل هزینه‌ی کمپ‌های ترک اعتیاد از روش‌های ترک در منزل استفاده می‌کنند. برخی نیز به خاطر روش‌های سختی که برخی از کمپ‌های ترک اعتیاد به کار می‌برند، از رفتن به کمپ‌ها خودداری می‌کنند. با این حال افرادی که قصد درمان اعتیاد در خانه دارند، باید حتما با یک مشاور و پزشک مشورت کنند. متخصصان ترک اعتیاد با معاینه فرد بهترین روش ترک اعتیاد را در اختیار فرد خواهند گذاشت. این روش‌ها بر اساس نوع ماده مصرفی، میزان دوز و مدت زمان مصرف متفاوت خواهد بود. کمک گرفتن از یک مشاور باعث می‌شود تا فرد بهترین نتیجه را در ترک اعتیاد داشته باشد.

تماس با سرزمین روشن -1

داروی ترک اعتیاد در خانه

برای درمان اعتیاد در خانه، فرد باید از نظر جسمانی و روانی در سطح خوبی قرار بگیرد. عده‌ای با ترک یکباره مواد، سم‌زدایی بدن را به خوبی انجام می‌دهند؛ اما از بعد روحی و روانی خود غافل می‌شوند. این امر سبب شده تا فرد از نظر روحی همچنان وابسته مواد باشد و نسبت به مصرف آن گرایش داشته باشد. مشورت با پزشک متخصص باعث شده تا داروهای مناسبی برای فرد تجویز شود. این داروها سبب کاهش علائم و عوارض ترک شده و فرد را در شرایط بهتری قرار می‌دهند. برای مثال داروی نالترکسون یکی از داروهایی است که برخی از پزشکان برای کاهش علائم ترک به فرد توصیه می‌کنند. با این حال مصرف خودسرانه دارو برای درمان اعتیاد، امری خطرناک بوده و فرد نباید بدون تجویز پزشک دارویی را مصرف نماید. داروهایی که برای درمان اعتیاد به فرد توصیه می‌شود، بر اساس ماده مخدر متفاوت خواهد بود.


برای خواندن مطالب درمورد ترک اعتیاد میتوانید:

درمان اعتیاد - سرزمین روشن - 2

درمان بی‌حالی بعد از ترک اعتیاد

درمان بی‌حالی بعد از ترک اعتیاد

یکی از مشکلاتی که تقریبا تمام افراد در حین ترک با آن مواجه خواهند شد، بی‌حالی پس از ترک است. بی‌حالی و بی‌قراری از مهمترین مسائلی هستند که فرد در حال ترک، با آنها روبرو می‌شود. برای همین بهتر است با روش‌های درمان بی‌حالی به خوبی آشنا بوده تا فرد از این نظر آسیب کمتری ببیند. راه‌های درمان بی‌حالی بعد از ترک، بسته به نوع ماده مصرفی متفاوت است. اما نکات زیادی وجود دارد که با توجه به آن می‌توان حال فرد را بهبود بخشید. اولین مسئله، پیدا کردن یک هدف در زندگی است. فردی که هدف داشته باشد می‌تواند تمرکز بیشتری بر روی زندگی خود داشته و با عوارض ترک به خوبی مقابله کند. انجام ورزش و پیاده‌روی از روش‌های دیگری است که برای درمان بی‌حالی فرد تجویز می‌شود. تعامل با دیگران، یاد گرفتن چیزهای جدید، استراحت کافی و تغییر در نگرش به زندگی از دیگر مواردی هستند که باعث رفع بیحالی پس از ترک می‌شوند.

درمان بی‌قراری بعد از ترک اعتیاد

همانطور که گفتیم بی‌حالی و بی‌قراری از مسائلی هستند که فرد در حین ترک اعتیاد با آنها مواجه می‌شود. اگر در حین درمان اعتیاد به مسئله بی‌قراری پس از ترک توجه نشود، ممکن است فرد دوباره به مصرف مواد روی بیاورد. بی‌قراری باعث ناراحتی و ناآرامی فرد پس از ترک ماده مخدر شده و در بعضی مواقع به بیشترین حد خود می‌رسد. پرخاشگری، افسردگی، هذیان گویی، اختلالات خواب و حس تنش از جمله مواردی هستند که نشانگر بی‌قراری فرد می‌باشند. برای رفع بی‌قراری و درمان اعتیاد بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید. در درجه اول باید کلیه عوامل سمی مانند افراد، لوازم و اشیا مصرفی کنار گذاشته شوند. معمولا افراد معتاد به خاطر اغفال شدن از سوی برخی دوستان خود، در دام اعتیاد میفتند. برای همین باید در هنگام ترک این افراد را از زندگی خود حذف کنند تا بهتر به درمان اعتیاد بپردازند. استفاده از جلسات مشاوره و روان درمانی یکی دیگر از بهترین راه‌های درمان بی‌قراری و درمان اعتیاد است. در این دوران فرد با مراجعه به مشاور، می‌تواند از نظر ذهنی خود را از بند مواد مخدر آزاد کند.

درمان اعتیاد - سرزمین روشن - 3

درمان اعتیاد در تهران

اگر به دنبال یک مجموعه با امکانات و روش اصولی برای درمان اعتیاد در تهران هستید، پیشنهاد ما مجموعه سرزمین روشن میباشد.

درمان اعتیاد در سرزمین روشن

درمان اعتیاد در سرزمین روشن

درمان اعتیاد در کمپ‌های مجاز و کلینیک‌های معتبر، یکی از بهترین روش‌های ترک اعتیاد است. امروزه با گسترش کمپ‌های ترک اعتیاد، افراد دیگر نگرانی از بابت درمان اعتیاد خود نخواهند داشت. معمولا هر کدام از کمپ‌های ترک اعتیاد با فراهم کردن امکاناتی سعی دارند تا شرایط دوران ترک را برای فرد بهتر کنند. کلینیک سرزمین روشن یکی از مراکز معتبر ترک اعتیاد بوده که افراد می‌توانند با خیال آسوده برای درمان اعتیاد به آنجا مراجعه کنند. در این مرکز علاوه بر به کارگیری پزشکان و مشاوران متخصص، امکانات رفاهی زیادی برای مراجعان فراهم شده است. این مرکز همواره با روش‌های نوین و اصولی، افراد را در ترک اعتیاد یاری می‌نماید. اگر در نزدیکان خود فردی را می‌شناسید که در دام اعتیاد افتاده است، می‌توانید با مشاوران سرزمین روشن تماس گرفته و از مشاوره‌ی رایگان آنها برخوردار شوید.

سوالات متداول درمان اعتیاد

برای ترک اعتیاد چه چیزی بخوریم

از آنجایی که فرد معتاد حجم زیادی از ماهیچه‌های خود را از دست می‌دهد، بهتر است در زمان ترک اعتیاد به مصرف موادهای پروتئین‌دار روی آورد. غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت و تخم مرغ سبب ترمیم بافت‌های ماهیچه‌ای آسیب‌دیده خواهند شد. همچنین مواد غلات‌دار مانند نان سبوس، فیبر لازم بدن را تامین کرده و مشکلات گوارشی فرد را برطرف می‌کنند. برای درمان اعتیاد نباید از مصرف میوه و سبزیجات سالم غافل شد.

انجام ورزش و پیاده‌روی از روش‌های دیگری است که برای درمان بی‌حالی فرد تجویز می‌شود. تعامل با دیگران، یاد گرفتن چیزهای جدید، استراحت کافی و تغییر در نگرش به زندگی از دیگر مواردی هستند که باعث رفع بیحالی پس از ترک می‌شوند.

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان اعتیاد;
  1. خیلی مطلب جالبی بود؛ امکانش هست روش های مختلف درمان اعتیاد را باز هم بگید؟ ممنون از مجموعه خوب شما

    پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید