ترک گل
ترک گل - سرزمین روشن -1-1

ترک گل

عناوین صفحه

مخدر یا محرک گل چیست ؟

ماری جوانا که با نام‌های دیگری چون گل، علف، گرس، ماری جین و پات شناخته می‌شود، یکی از انواع مخدرها است. این ماده مخدر از فراورده‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند این ماده‌ی مخدر بی‌خطر است، گل کاملا اعتیادآور و خطرناک است. حتی بسیاری از مردم بر این باورند که گل اعتیادآور نبوده و فرد با یک بار مصرف به آن اعتیاد پیدا نخواهد کرد. در صورتی که به دلیل ایجاد حس سرخوشی کاذب در فرد، یک حس وابستگی و اعتیاد در او به وجود خواهد آمد. در گیاه ماری جوانا بیش از 400 ماده شیمیایی خطرناک وجود دارد که با مصرف بیش از حد آن بدن دچار اختلالات زیادی خواهد شد. مصرف گل علاوه بر حس آرامش و خوشی موقت، علائم دیگری نیز دارد. برای مثال اشتهای فردی که گل مصرف می‌کند، بیشتر از قبل شده و حتی رنگ‌ها را روشن‌تر می‌بیند. عوارض کوتاه مدت مصرف گل عبارتند از اختلال در حواس بینایی و شنوایی، خشکی دهان، گلو درد و سرفه، استرس، اضطراب، کاهش قدرت تصمیم‌گیری، خونی شدن مویرگ‌های چشم و کاهش قدرت یادگیری. هرچه مخدر گل بیشتر مصرف شود، عوارض آن بیشتر و حادتر خواهد شد.

ترک گل - سرزمین روشن -1-1

مخدر گل در حقیقت همان گیاه ماری جوانا بوده که متاسفانه امروزه در میان جوانان مصرف زیادی پیدا کرده است. افرادی که گل مصرف می‌کنند، حس سرخوش و شادی بخشی را تجربه می‌کنند که اعتیادآور است. از این رو بیشتر افرادی که مشکلات روحی داشته و به دنبال خوشی‌های کوتاه مدت هستند، به مخدر گل گرایش پیدا می‌کنند. اما این تمام ماجرا نیست؛ با مصرف گل و اعتیاد به آن، تغییراتی در رفتار فرد پدید خواهد آمد. این رفتارها غیر طبیعی بوده و فرد باید برای برگشت به حالت طبیعی خود، به ترک گل بپردازد.

برای ترک گل چه چیزی مصرف کنیم

برای ترک گل چه چیزی مصرف کنیم ؟

بهتر است در مرحله اول برای ترک گل، هر مقداری که از این ماده مخدر در دسترستان است را به همراه ابزارهای آن دور بریزید. زمانی که از این ماده محرک دور شوید، دسترسی‌تان به آن سخت‌تر شده و میل کمتری به دنبال کردن آن خواهید داشت. در زمان ترک گل بهتر است از مصرف داروهایی که برخی از افراد تجویز می‌کنند، دوری کنید. در این زمان تنها به راهنمایی‌هایی یک متخصص گوش داده و سعی کنید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید.


برای خواندن مطالب درمورد ترک کمیکال میتوانید:

ترک گل در منزل چقدر طول میکشد ؟

پیش از اینکه به مدت زمان لازم برای ترک گل بپردازیم، بهتر است بدانید THC موجود در ماری جوانا در سلول‌های چربی انسان ذخیره می‌شود. در نتیجه مدت زمان ترک آن در مقایسه با مواد مخدر محلول در آب بیشتر خواهد بود. از آنجایی که ممکن است حتی پس از ترک گل ماده THC در بدن باقی بماند، نمی‌توان به طور قطع در رابطه با مدت زمان ترک گل چیزی گفت. علاوه بر این، مدت زمان ترک گل به میزان مصرف و دفعات آن بستگی دارد. هر چه فرد مدت بیشتری درگیر این ماده مخدر شده و به دفعات بیشتری آن را مصرف کرده باشد، زمان ترک آن طولانی‌تر و سخت‌تر خواهد بود. اگر قصد دارید در منزل به ترک گل بپردازید، باید حداقل زمان یک ماه را برای ترک در نظر بگیرید. در این بازه عوارض ترک گل را تا هفته دوم مشاهده کرده و پس از آن با کاهش علائم مواجه خواهید شد.

گل تا چند روز در بدن می ماند؟

مدت زمان باقی ماندن ماده مخدر گل در بدن به عادت ‌های غذایی، تعداد دفعات مصرف، متابولیسم و برنامه ورزشی و دیگر عوامل بستگی دارد. این ماده مخدر تا 2 ماه پس از مصرف در ادرار، همچنین به مدت 2 تا 7 روز در خون قابل تشخیص است پس در آزمایش های ازم برای ترک گل، این موارد را بایستی در نظر داشت.

پژوهش ‌ها و تحقیقات نشان می‌ دهد، جواب آزمایش افرادی که گل را به طور نامنظم یا برای اولین بار مصرف می‌ کنند، تا 4 روز پس از مصرف مثبت است. این مدت برای افرادی که گل را در تعداد دفعات بیشتری مصرف نموده ‌اند، به 10 روز افزایش پیدا می کند. مصرف سنگین گل سبب می‌ شود که جواب آزمایش 1 تا 2 ماه پس از آخرین مصرف نیز مثبت باشد. در فرایند های ترک گل معمولا از آزمایش خون و ادرار استفاده می شود.

ماریجوانا چند روز در آزمایش معلوم می شود - سرزمین روشن

دارو های مؤثر برای ترک گل

دارو های مؤثر برای ترک گل

برای ترک گل همچون هر ماده مخدری نیاز به تجویز داروهای خاص از طرف پزشک متخصص است. داروهای مناسب برای ترک گل تنها باید با تجویز پزشک مصرف شوند و نباید خودسرانه مورد استفاده قرار گیرند. در کنار داروهای شیمیایی عده‌ای باور دارند داروهای گیاهی نیز تاثیر خوبی در ترک گل دارند. البته از آنجایی که گیاهان دارویی ممکن است سبب حساسیت در افراد شوند، بهتر است ناآگاهانه استفاده نشوند. کندر یکی از گیاهانی است که برای ترک گل پیشنهاد شده است. صمغ کندر گیاهی مفید برای بدن بوده که برخی از آن برای ترک سیگار هم استفاده می‌کنند. کندر حاوی ماده‌ای است که برای از بین رفتن اضطراب ناشی از عدم مصرف گل مناسب است. متادون نیز از جمله داروهای شیمیایی بوده که برای ترک گل تجویز می‌شود.

عوارض کوتاه مدت گل

مصرف گل باعث بروز عوارض جسمانی و روانی شدید و گاها جبران ناپذیری در فرد می شود، این عوارض به دو دسته اصلی عوارض بلند مدت و عوارض کوتاه مدت تقسیم می شوند. بعضی افراد به دلیل همین عوارض به فکر ترک گل می افتند. در اینجا به بررسی عوارض کوتاه مدت می پردازیم:

 * یاوه گویی       * شوریدگی    * از بین رفتن تمرکز    * خشكی دهان   * پرخونی مویرگ های چشم

* سرفه های طولانی و گلو درد    * از بین بردن مهارت های احتیاطی در مسائل جنسی و رانندگی

* اختلال در برقراری ارتباط با دیگران و صحبت کردن    * از بین بردن حافظه و پائین آوردن قدرت یادگیری

* ایجاد توهم زایی و حس شکاکی   * ناتوانی در تشخیص واقعیت و رویا

* کاهش قدرت تصمیم گیری   * مشکلات قلبی  * رفتار های خشونت آمیز  * افزایش اشتها و خواب

* اضطراب و استرس

عوارض بلند مدت گل

گل بسیار اعتیاد آور است و شخص بعد از اولین مصرف دیگر قادر به مصرف نکردن نیست و تمایل به مصرف مجدد دارد، بنابراین مهم ترین و اولین ضرر گل اعتیاد به آن است، در ادامه به بررسی بعضی از عوارض بلند مدت گل می پردازیم:

 • دیوانگی
 • تزلزل شخصیتی
 • ترس شدید
 • فرار از منزل و محل کار
 • امکان بروز انواع سرطان
 • کاهش میل جنسی و اختلال در آن
 • آسیب پذیری در برابر بیماری ها و کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن
 • ایجاد مشکلات ریوی و تنفسی همچون مشکلات ناشی از مصرف تنباکو و سیگار ولی خطرناک تر
 • ایجاد ناباروری و اختلال در سلول های جنسی
 • کاهش علاقه و بی انگیزگی در زندگی
 • زمینه ساز استفاده از دیگر مواد مخدر
 • خطر ابتلا به جنون
 • خنثی بودن نسبت به مسائل
 • ایجاد حس وابستگی شدید

با توجه به این عوارض، اگر که نیاز به ترک گل دارید، با یک مجموعه ترک گل معتبر، همچون مجموعه سرزمین روشن در ارتباط باشید.

اعتیاد به گل و عوارض مشکلات تنفسی

ابتلا به مشکلات تنفسی یکی از اصلی ترین عوارض مصرف گل می باشد که بسیاری از افراد را واردار به ترک گل می نماید. تحقیقات نشان می دهد مصرف گل سبب سوزش مکرر دهان و گلو خواهد شد و عوارض ذیل تنها بخشی از تاثیرات مخرب گل بر روی ریه می باشند:

* ابتلا به بیماری های ریوی

* خلت و سرفه شدید

* ابتلا به عفونت های ریوی

روش های مختلف ترک گل

روش های مختلف ترک گل

روش درمانی MET: در این روش که اولین قدم برای ترک گل است، انگیزه فرد از مصرف مواد مشخص شده و اهداف ترک آن را اولویت بندی می‌کنند.
رفتار درمانی شناختی CBT: در این روش به فرد کمک می‌شود تا افکار ناراحت کننده را در خود شناسایی کرده و با نحوه مدیریت آنها آشنا شود. برای مثال اگر فردی به دلیل استرس‌های اجتماعی به مصرف گل روی می‌آورد، در این روش عادات مفیدی را جایگزین آن خواهد کرد.
مدیریت مشروط CM: در روش CM به فرد پاداشی در جهت ترک گل داده شده تا در این مسیر ثابت قدم بماند.

ترک گل - سرزمین روشن - 3

روان درمانی ترک گل (ماریجوانا)

ترک گل به طور غیر اصولی و نادرست می تواند عوارضی غیر قابل جبران و شدید برای فرد مصرف کننده داشته باشد، به همین سبب نخستین قدم جهت ترک تمام گل، مراجعه به یک کلینیک ترک گل معتبر، همچون مجموعه سرزمین روشن است، که روانشناسان و پزشکان این مرکز با استفاده از روش های تخصصی به فرد کمک می کنند تا از نظر جسمانی و روانی ترک گل را انجام دهد.

دو نوع از وابستگی در رابطه با روانگردان ها وجود دارد؛ نخستین وابستگی جسمانی است که به صورت عادی شامل گل نیست. وابستگی دوم روانشناختی است؛ در حقیقت وابستگی روانی است که مشکل اصلی را برای مصرف کنندگان گل ایجاد می‌ کند. شکستن وابستگی روانی سخت‌ تر از وابستگی جسمی است. به همین سبب است که روان درمانی بخش بسیار مهمی از برنامه درمانی ترک گل است.

روان‌ درمانی در ترک گل اهمیت خاصی دارد که ناشی از شیوه اثرگذاری این مخدر بر مغز است. مصرف طولانی مدت گل می ‌تواند باعث نقص در شناخت (ادراک) و همچنین کاهش حافظه شود و به این ترتیب است که هرچه فرد مدت زمان بیشتری از گل استفاده نماید، سخت ‌تر می‌ تواند متوجه میزان آسیب آن شود. هدف از روان‌ درمانی در فرایند ترک گل، توجه به مشکلات ذهنی شخص است تا از این روش به بیمار در اخذ تصمیمات عاقلانه کمک شود.

اگر تحریک پذیری بیشتر از 1 هفته طول بکشد، بهتر است که تحت نظر روانشناس یا روانپزشک متخصص ترک گل، درمان خود را ادامه دهید، چرا که این علائم ترک گل ممکن است بخشی از موضوع دیگری باشد که استفاده از گل، بر روی آن نقاب زده است.

یک مثال رفتار درمانی شناختی است. این درمان در نخست با هدف درمان انواع مشخصی از بیماری ‌های روانی توسط شناسایی الگوهای نادرست فکری و اصلاح آن ها ایجاد گردید. متخصصین و دانشمندان پزشکی در نهایت کشف کردند که رفتار درمانی شناختی برای درمان اعتیاد و ترک گل هم بسیار موثر واقع می‌ شود.

رفتار درمانی شناختی یک درمان مبتنی بر هدف است، که دارای یک شروع و پایان تعریف شده و مشخص است؛ این روش یک درمان بی انتها نیست و این نکته، نقطه قوت آن است. بیمار و درمانگر تعدادی هدف را در همان ابتدا تعریف می ‌کنند و پس از آن طی درمان، جهت رسیدن به آن اهداف تلاش می ‌کنند؛ این روند درمانی تا زمانی ادامه پیدا می کند که هر کدام از این اهداف محقق شوند. درمان رفتار درمانی شناختی به طور میانگین در 12 تا 15 جلسه درمانی برگزار می ‌شود.

روان درمانی مؤثر جهت گل شامل کمک به فرد در شناسایی احساسات و افکاری است که سبب شروع اشتیاق و میل برای مصرف گل می ‌شود. شرایط محیطی هم شناسایی می ‌شوند. پس از آن روانشناس به همراه بیمار، بر روی استراتژی ‌هایی به جهت دوری از این شرایط محیطی و محرک ‌ها کار می‌ کنند. با انجام این کار به فرد کمک می‌ شود تا توانایی بازیابی یک زندگی عاری از گل را به دست آورد و ترک گل با موفقیت انجام شود.

ترک گل در تهران

گل یا همان ماریجوانا به خاطر تبلیغات بی پایه و اساس و همچنین هوس انگیز افراد سودجو باعث شده تعداد افرادی که اعتیاد به این ماده پیدا کردند متاسفانه روز به روز بیشتر شود.

اگر شما هم به دنبال یک مجموعه مجرب برای مشاوره و همچنین ترک گل در تهران هستید، مجموعه سرزمین روشن با داشتن مجوز رسمی و همچنین با اصولی ترین روش ها آماده خدمت به شما عزیزان است.

بهترین راه ترک گل

بهترین راه ترک گل

کمک گرفتن از روانشناسان و متخصصان بهترین روش برای ترک گل است. با کمک این افراد می‌توان بسیاری از آسیب‌های روانی را به تدریج برطرف کرده و از مصرف مخدر گل دوری کرد. از آنجایی که اضطراب و استرس از علائم شدید ترک گل هستند، با صحبت کردن با یک مشاور می‌توان نگرانی و استرس را تا حد زیادی کاهش داد. بیشتر مشاوران در این شرایط برنامه‌ای متناسب با شرایط روحی و روانی فرد را در اختیار او قرار می‌دهند.

مزایا و معایب روش های مختلف ترک گل

افرادی که در منزل به ترک گل می‌پردازند، به هیچ وجه نباید داروهای جایگزین را خودسرانه مصرف نمایند. عده‌ای برای رهایی از حالات اضطراب و افسردگی در زمان ترک گل، به مصرف داروهای ضد افسردگی می‌پردازند. این کار کاملا اشتباه بوده و نباید به هیچ وجه ادامه پیدا کند. بهتر است در دوران ترک، با فرد خاطی رفتار مسالمت آمیز و بدون پرخاش داشته باشید و او را در این راه یاری دهید.

نحوه مصرف گل

امروزه مصرف ماده مخدر شیشه جای خود را به ماده مخدر گل داده است و جوانان و افراد به مصرف این ماده مخدر روی آورده ‌اند؛ ب ه گونه ای که پس از ماده تریاک، دومین ماده ‌ای است که مصرف بالایی دارد ماده مخدر گل است که  عوارض مصرف گل هم بسیار زیاد است اما ترک گل امکان پذیر است. مطابق آمار دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران ماده گل در میان مواد مخدر دومین ماده مصرفی در استان تهران و سطح کشور است. به همین دلیل است که ترک گل و نحوه ترک گل ، بسیار حائز اهمیت است.

نحوه مصرف ماده مخدر گل به این حالت است که گل را در کاغذ می ‌پیچند (رول) و به شکل سیگار می ‌کشند، به همین سبب به این ماده مخدر سیگاری هم گفته می ‌شود، در هنگام سوختن نیز دود بسیار زیادی تولید می ‌کند. البته بعضی افراد آن را به شکل تنباکو در قلیان نیز می ‌کشند. عوارض کشیدن ماده مخدر گل خطرناک و بسیار زیاد است که بایستی حتما به فکر ترک گل بود.

حتی مشاهده شده است عده ‌ای از افراد با آن شیرینی درست می‌ کنند و به فروش می ‌رسانند. این شیرینی های مخلوط با ماده گل که به معجون بیرجندی، معجون زابلی و معجون بمب خنده معروف هستند، حالت سرخوشی کاذبی و خنده را در شخص مصرف کننده ایجاد می‌ نمایند. البته برخلاف نام این شیرینی ها، این خوردنی ها متاسفانه در همه جا تولید می‌ شوند و مختص به شهر خاصی نیستند. پس یکی از مواردی که فرد در فرایند ترک گل ممکن است به سراغ آن برود، همین شیرینی های مخلوط به گل است، که بایستی در روند ترک گل به آن توجه داشت.

کیک ماریجوانا - sarzaminroshan.com

آیا ماده مخدر گل در آزمایش نشان داده میشود ؟

در روند ترک گل روش ‌های مختلفی جهت تست مصرف گل وجود دارد که با توجه به هدف و شرایط انجام تست، از یکی از آن ‌ها استفاده می ‌شود که طی آن ماده مخدر گل در آزمایش مشخص می شود و می توان پروسه ترک گل را آغاز کرد. مثبت شدن تست گل به عوامل مختلفی ازجمله سابقه و میزان مصرف، شرایط جسمی و دارو هایی که فرد استفاده می‌ کند و دیگر مواد بستگی دارد. البته روش‌ هایی هم برای منفی کردن تست گل وجود دارد که احتمال دارد فرد از آن ‌ها استفاده نماید. به همین سبب بهتر است که استفاده از آزمایش گل در روند ترک گل در کنار سایر روش ‌های تشخیصی همچون استفاده از جلسات مشاوره صورت بگیرد.

اصلی ‌ترین و مهم ترین ماده اعتیاد آور موجود در گل تتراهیدروکانابینول به اختصار THC است و انواع تست‌ گل هم بیشتر به شکلی در حال بررسی وجود این ماده مخدر هستند. در ادامه رایج‌ ترین روش‌ های سنجش اعتیاد به این ماده را که در فراند ترک گل از آن استفاده می کنند با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

خون

در آزمایش نمونه خون، جهت تست گل، وجود (THC) در خون فرد مورد بررسی قرار می ‌گیرد و با توجه به مقدار مخدری که در آخرین وعده استفاده شده، این آزمایش قدرت تشخیص بین 2 تا 7 روز بعد از آخرین مرتبه مصرف را خواهد داشت. این آزمایش نیز یکی دیگر از مهم ترین آزمایش های فرد در فرایند ترک گل است.

آزماش ترک گل - سرزمین روشن

ادرار

یکی از رایج ‌ترین تست‌ ها بررسی نمونه ادرار است. در این آزمایش مقدار (THC) ناشی از سوخت ‌و ساز گل در ادرار شخص مورد بررسی قرار می‌ گیرد. اگر که فرد سابقه مصرف گل را داشته باشد تست ادرار می‌ تواند حتی تا حدود 2 ماه بعد از آخرین مصرف، استفاده از این ماده مخدر را شناسایی نماید. این آزمایش یکی مهم ترین آزمایش های فرد در فرایند ترک گل است.

مو

بررسی مو جهت سنجش اعتیاد، یکی از راه‌ های موثق در این زمینه است، که می ‌تواند استفاده از مواد مخدر را حتی تا چندین ماه پیش از نمونه‌ برداری مشخص نماید اما به سبب هزینه بالایی که استفاده از این روش برای سنجش اعتیاد دارد به طور معمول از آن استفاده نمی ‌شود.

به طور معمول برای ترک گل از آزمایش خون و ادرار برای پاک بودن بدن شخص از ماده گل استفاده می شود.

مرکز ترک اعتیاد سرزمین روشن

مرکز ترک اعتیاد سرزمین روشن

سرزمین روشن از مراکز معتبری است که جهت ترک هرگونه ماده مخدر می‌توان به آنجا رجوع کرد. این کلینیک جزو مراکز ترک اعتیاد مجاز بوده و تمام مجوزات لازم را از سازمان بهزیستی کشور دریافت کرده است. ترک افراد در مرکز ترک اعتیاد سرزمین روشن زیر نظر متخصصان و روانشناسان همراه با بهترین امکانات صورت می‌گیرد. برای ترک مخدر گل نیز می‌توانید با مشاوران مرکز سرزمین روشن تماس گرفته و از آنها مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید.

سوالات متداول

ماری جوانا که با نام‌های دیگری چون گل، علف، گرس، ماری جین و پات شناخته می‌شود، یکی از انواع مخدرها است. این ماده مخدر از فراورده‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند این ماده‌ی مخدر بی‌خطر است، گل کاملا اعتیادآور و خطرناک است. حتی بسیاری از مردم بر این باورند که گل اعتیادآور نبوده و فرد با یک بار مصرف به آن اعتیاد پیدا نخواهد کرد. در صورتی که به دلیل ایجاد حس سرخوشی کاذب در فرد، یک حس وابستگی و اعتیاد در او به وجود خواهد آمد .

روش درمانی MET: در این روش که اولین قدم برای ترک گل است، انگیزه فرد از مصرف مواد مشخص شده و اهداف ترک آن را اولویت بندی می‌کنند.


رفتار درمانی شناختی CBT: در این روش به فرد کمک می‌شود تا افکار ناراحت کننده را در خود شناسایی کرده و با نحوه مدیریت آنها آشنا شود. برای مثال اگر فردی به دلیل استرس‌های اجتماعی به مصرف گل روی می‌آورد، در این روش عادات مفیدی را جایگزین آن خواهد کرد.


مدیریت مشروط CM: در روش CM به فرد پاداشی در جهت ترک گل داده شده تا در این مسیر ثابت قدم بماند.

2 دیدگاه دربارهٔ «ترک گل;
 1. سلام
  ماریجوانا یا همون گل بخاطر تبلیغات افراد سودجو و عادی نشون دادن اون باعث شده که خیلی از افراد ازش استفاده کنند و با این فکر که این محرک اعتیاد نداره ، اعتیاد پیدا کنند.
  خیلی خوبه که داخل سایت شما به صورت کامل توضیح داده شده در این باره.

  پاسخ
  • سلام
   بله متاسفانه همین طوره
   امیدواریم مردم از اطلاعات موجود استفاده کنند و افراد کمتری به این ماده اعتیاد پیدا کنند.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟