ترک متادون
جستجو
دسته بندی ها
ترک متادون - sarzaminroshan.com

ترک متادون

عناوین صفحه

ترک متادون در خانه

ترک متادون در خانه یکی از روش‌هایی است که بیشتر افراد برای فاصله گرفتن از این ماده مخدر استفاده می‌کنند. متادون یکی از داروهای مخدری است که برای کاهش درد و فاصله گرفتن از مصرف موادی چون تریاک استفاده می‌شود. در حقیقت بسیاری از افراد معتاد، متادون را به عنوان جایگزین مواد مخدر مصرف می‌کنند. از آنجایی که این ماده شیمیایی اعتیادآور است، فرد دچار وابستگی به آن خواهد شد. برای همین نباید به طور خودسرانه به مصرف متادون پرداخت. ترک متادون در خانه با معایبی همراه است و اگر به صورت اصولی انجام نشود، باعث آسیب به شخص می‌شود. برای همین بهتر است برای ترک متادون به سراغ کلینیک‌های معتبر و پزشکان متخصص رفت.

عوارض ترک متادون

عوارض ترک متادون بستگی به دوزهای مصرفی و مدت زمان آن دارد. بسیاری از افراد، عوارض ترک متادون را شبیه به بیماری آنفولانزا می‌دانند. از شایع‌ترین علائمی که فرد در هنگام ترک متادون با آن مواجه خواهد شد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: تب و لرز، اضطراب، افسردگی، دردهای عضلانی، حالت تهوع و استفراغ، تعرق بدن، تپش قلب بالا، تحریک پذیری، اسهال، توهم، بی‌خوابی و انقباض‌های شکمی. هر چقدر فرد اعتیاد بیشتری به متادون داشته باشد، با عوارض ترک متادون بیشتری روبرو خواهد شد. مجموعه سرزمین روشن دارای خدمات گسترده در زمینه ترک شیشه ، ترک کمیکال ، ترک گل و …. است که شما میتوانید با کلیک روی کلمات آنها وارد صفحه مربوطه شوید ؛ همچنین میتوانید برای استفاده از مشاوره رایگان این مجموعه با ما تماس بگیرید.

ترک متادون با مصرف قرص ب2

ترک متادون با مصرف قرص ب2

قرص ب2 یا بوپرنورفین یکی از مواد مخدرهای نیمه صنعتی بوده که برخی از آن برای ترک متادون استفاده می‌کنند. این قرص نیز همچون مواد مخدرهای دیگر دارای عوارضی مانند نشئگی و تنگی نفس می‌باشد. در صورتی که از قرص ب2 به طور خودسرانه و مقدار زیادی استفاده شود، فرد نسبت به آن دچار وابستگی خواهد شد. برای همین مصرف قرص بوپرنورفین تنها باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

قرص ب2 بهتر هست یا متادون

از آنجایی که قرص ب2 بدون مورفین است، استفاده از آن به جای متادون بهتر خواهد بود. در حقیقت ب2 به عنوان یک مسکن قوی عمل کرده و دردها و بیخوابی افراد را در حین ترک تسکین می‌بخشد. اما در مقابل متادون یک ماده شیمیایی بوده که بخش عمده آن را مورفین تشکیل می‌دهد. مصرف مورفین بیش از حد، برای بدن ضرر داشته و سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد. برای همین عده‌ای معتقدند نباید برای ترک مواد مخدر، به سراغ مصرف متادون رفت.

قرص متادون بهتر است یا بوپرنورفین

یکی از سوالاتی که پرسیده می شود این است که، در ترک اعتیاد، قرص متادون بهتر است یا بوپرنورفین؟

در این بخش به پاسخ به این سوال می پردازیم.

مدیر عامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌ شناسی ایرسا در رابطه با مصرف بوپرنورفین جهت درمان اعتیاد می ‌گوید: شاید این دارو برای بعضی افراد قابلیت مصرفی بهتر و موثر تری داشته باشد اما در مجموع داروی متادون به ویژه برای افراد مصرف کننده هروئین نسبت به سایر داروها اثر بیشتری دارد.

در مقابل، مدیر کل بخش درمان و حمایت ‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر می گوید: با توجه به آخرین تحقیقات و مطالعات انجام شده در حوزه درمان اعتیاد، عوارض مصرف بوپرنورفین به مراتب کمتر از داروی متادون است؛ به نحوی که داروی متادون دارای عوارضی همچون بی‌خوابی، مشکلات جنسی، یبوست، خواب آلودگی، احساس نشئگی، احتمال اوردوز (مصرف بیش از اندازه) و… است. به دلیل این موارد و عوارض، در جلسات سازمان های مربوطه در ترک متادون، مقرر شده است که سیاست ‌گذاری و برنامه ‌ریزی هایی صورت گیرد تا با شیبی ملایم، درمان ترک اعتیاد با داروی بوپرنورفین در مراکز ترک اعتیاد کشور گسترش یابد و در مقابل از تجویز و ارائه بدون اندیکاسیون متادون کاسته شود و بدین ترتیب گامی در جهت ترک متادون در کشور برداشته شود.

ترک قرص متادون-sarzaminroshan.com

در راستای این طرح (ترک متادون)، راه کار هایی ارئه شده، از جمله راهکار های برای اجرایی شدن این موضوع، کاهش قیمت داروی بوپرنورفین/نالوکسان یا بوپرنورفین است و همچنین تشویق برای جایگزینی این دارو با متادون و ترک متادون به صورت کامل است. در همین جهت مقرر شده است در مراکز درمانی هر سال مصرف بوپرنورفین/نالوکسان یا بوپرنورفین به مقدار ۱۰ درصد افزایش و در مقابل مصرف متادون ۱۰ درصد کاهش یابد تا به طور تدریجی ترک متادون صورت گیرد. برای این مسئله و ترک متادون، قرار شد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو، راهکار های کاهش قیمت نهایی داروی بوپرنورفین/نالوکسان یا بوپرنورفین را در سریع ترین زمان ممکن، به ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام نمایند.

متخصصان حوزه ترک اعتیاد می گویند که در دنیا برای درمان و ترک اعتیاد چند دارو وجود دارد، که یکی از این موارد متادون است که متادون از آن دسته دارو های اصلی درمان اعتیاد در کشور است.

مصرف متادون می ‌تواند عوارض گوارشی، کلیوی، کبدی و مسمومیت ایجاد کنند، مصرف داروی بوپرنورفین  هم می تواند این عوارض را در فرد ایجاد کند، البته مقدار مسمومیت بوپرنورفین نسبت به داروی متادون مقداری کمتر است، چرا که داروی متادون، داروی خالص مخدر است، اما داروی بوپرنورفین هم خاصیت مخدر دارد و هم خاصیت ضد مخدری.

در مصرف این دارو ها نباید زیاده روی داشت زیرا که ممکن است دچار اعتاد به آن ها شد که در این صورت ترک متادون عملی سخت خواهد بود.

تماس با سرزمین روشن -1

داروهای ترک قرص متادون

برای ترک متادون باید از روش‌های اصولی و داروهای مناسب استفاده شود. متاسفانه عده‌ای با تبلیغات نامناسب، افراد را گمراه کرده و آنها را در دام ماده مخدر دیگری می‌اندازند. برای همین است که تجویز پزشک مهمترین چیزی است که باید به آن توجه شود. داروهایی مانند نالتروکسان معمولا برای کاهش عوارض ترک متادون استفاده می‌شوند. اما اگر پزشک استفاده از این قرص را برای فرد ممنوع اعلام کند، نباید به هیچ وجه مصرف شود. قرص بوپرنورفین یکی دیگر از داروهایی است که برخی از پزشکان برای بیمار تجویز می‌کنند. این قرص به کاهش علائم ترک کمک کرده و به عنوان یکی از داروهای ترک متادون بدون درد شناخته می‌شود .

ترک متادون چند روز طول میکشد

مدت زمان ترک متادون بستگی به دوزهای مصرفی و مدت زمان مصرف آن دارد. هرچقدر فرد مدت زمان بیشتری درگیر این ماده مخدر شده باشد، به زمان بیشتری برای ترک متادون نیاز خواهد داشت. با این وجود در روش ترک اصولی اگر مرحله سم‌زدایی به خوبی انجام شود، به حداکثر 3 الی 5 هفته زمان نیاز خواهد بود. در این زمان فرد دچار عوارض خماری و دردهای عضلانی شده که امری طبیعی است. پزشکان کلینیک با تجویز داروهای مناسب سعی می‌کنند تا میزان خماری و دردهای عضلانی را کاهش دهند. معمولا مرحله سم‌زدایی ترک متادون، بین 7 الی 10 روز طول می‌کشد.


برای خواندن مطالب درمورد ترک شیشه میتوانید:

ترک متادون در تهران

کمپ های ترک اعتیاد روش های مختلفی برای ترک متادون استفاده میکنند؛ اگر شما به دنبال یک روش اصولی برای ترک متادون در تهران هستید میتوانید با مجموعه سرزمین روشن در ارتباط باشید.

بهترین راه ترک قرص متادون

ترک متادون بر اساس مدت زمان و دوز مصرفی هر فرد متفاوت خواهد بود. معمولا پس از آنکه آزمایشات اولیه از فرد گرفته می‌شود، پزشک روش مناسب ترک متادون را عنوان می‌کند. برای ترک متادون از دو روش سم‌زدایی تدریجی و سم‌زدایی فوق سریع استفاده می‌شود. روش سم‌زدایی تدریجی برای افرادی که دوز مصرفی بالایی دارند مناسب است. افرادی که بیش از 80 گرم دوز متادون مصرف کرده باشند، جزو این دسته قرار می‌گیرند. معمولا در این روش، سم‌زدایی حدود 2 هفته زمان برده و فرد باید در بیمارستان زیر نظر پزشک بستری شود. مدت زمان بستری در روش سم‌زدایی تدریجی، بر اساس شرایط جسمی و روانی هر فرد متفاوت خواهد بود. روش سم‌زدایی فوق سریع، برای افرادی مناسب است که دوز مصرفی پایینی دارند. افرادی که زیر 40 گرم متادون مصرف داشته باشند، از روش فوق سریع برای ترکشان استفاده می‌شود. در این روش، مدت زمان بستری فرد در بیمارستان بین 2 الی 3 روز خواهد بود.

تماس با سرزمین روشن -1

ترک قرص متادون

ترک متادون همچون هر ماده مخدر دیگری دارای عوارض می‌باشد. اگر ترک این ماده به درستی و با اصول صورت نگیرد، فرد دچار عوارض جسمی و روحی خواهد شد. بیشترین روشی که برای ترک متادون استفاده می‌شود، کاهش دوز مصرفی متادون است. ترک یکباره و قطع ناگهانی متادون، مشکلات زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت. همچنین ممکن است پس از ترک غیر اصولی، فرد مجددا به مصرف آن بازگردد. متاسفانه در برخی از موارد فرد به دلیل مشکلات روحی روانی زیاد، دست به خودکشی می‌زند. از این رو بهتر است برای ترک متادون به سراغ یک متخصص رفته و زیر نظر مشاور ترک اصولی متادون را انجام داد. مراجعه به کلینیک‌های معتبر بهترین کاری است که می‌توان برای ترک متادون انجام داد.

ترک متادون در خانه - سرزمین روشن - 4

ترک متادون در سرزمین روشن

ترک متادون در سرزمین روشن

برای یک ترک موفق نیاز به یک کمپ ترک اعتیاد مجاز با بهترین کادر درمان است. وجود کادر درمان و مشاوران متخصص از مهمترین ویژگی‌های بهترین کمپ ترک اعتیاد به حساب می‌آید. کمپ ترک اعتیاد سرزمین روشن از مراکز ترک اعتیاد مجازی بوده که از سازمان بهزیستی کشور مجوزات لازم را دریافت کرده است. در این مرکز از روش‌های کاملا علمی و قانونی برای ترک اعتیاد استفاده شده و با افراد به بهترین نحو ممکن برخورد می‌شود. در مرکز ترک اعتیاد سرزمین روشن همواره برخورد مناسب و قانونی با معتادان را سرلوحه کار خود قرار داده و سعی داریم تا با ایجاد محیطی آرام و بدون تنش، این عزیزان را در ترک اعتیاد یاری کنیم. ترک متادون در سرزمین روشن با نظارت شبانه روزی پزشکان صورت گرفته و از بهترین روش برای ترک هر فرد استفاده می‌شود.

سوالات متداول ترک متادون در خانه

. از شایع‌ترین علائمی که فرد در هنگام ترک متادون با آن مواجه خواهد شد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: تب و لرز، اضطراب، افسردگی، دردهای عضلانی، حالت تهوع و استفراغ، تعرق بدن، تپش قلب بالا، تحریک پذیری، اسهال، توهم، بی‌خوابی و انقباض‌های شکمی. هر چقدر فرد اعتیاد بیشتری به متادون داشته باشد، با عوارض ترک متادون بیشتری روبرو خواهد شد.

از آنجایی که قرص ب2 بدون مورفین است، استفاده از آن به جای متادون بهتر خواهد بود. در حقیقت ب2 به عنوان یک مسکن قوی عمل کرده و دردها و بیخوابی افراد را در حین ترک تسکین می‌بخشد. اما در مقابل متادون یک ماده شیمیایی بوده که بخش عمده آن را مورفین تشکیل می‌دهد.

4 دیدگاه دربارهٔ «ترک متادون;
 1. سلام میگن قرص ب۲خیلی ترکش سخته من متادونو ترک کردم ودقیقا بعده۲۸روز حالم‌خوب شد میخاستم‌بدونم‌ب۲هم همینطورسخته ترکش یانه..هرکی یه چیزی میگه درموردب۲ یکی درست راهنماییم کنه من متادون کم کردم تدریجی بعدگذاشتم کنار ولی الان دوباره بعده۱۵سال پاکی دوباره متادون میخورم ومیخام مثل قبل بزارم کنار ایا با ب۲ میتونم یا طبق چیزایی که خوندم ب۲ بدبختیش بیشتره و تا۲۱روز میگن بدبختیشو باید بکشی دقیق بخونین چی نوشتم‌ درکل میخام بدونم که بخورم ب۲ برای ترک متادون یا اگه سختتر ازمتادونه ترکش نخورم و کم کم متادون کم کنم بزارم کنار..اینم بگم من بخاطر رنگ پوستم بدخمار هستم ممنون میشم یکبار درست جواب بشنوفم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ممنون که مشکلتون رو با ما در میان گذاشتید
   برای راهنمایی و مشاوره رایگان اصولی حتما با شماره های ما، که در سایت قرار دادیم، تماس بگیرید.

   پاسخ
 2. سلام:
  حدود۵۶سالمه ۲۰ساله جسته وگریخته تفریحی تریاک مصرف میکردم ودرطول هفته بامتادون ۵چندروزی هست با۱/۴یک چهارم قرص B2 شروع کردم کاملاسرحالم بدون علائم وحشتناک متادون،حس میکنم میشه یواش یواش کمش کرد وگذاشت کنار،مهم تصمیم جدیست، دوستان جوان به خدا غیراز تلف شدن مال ووقت ووجودانسان هیچی توموادمخدرنیست،تصمیم جدی بگیریدسپس دلایل ترک راروی یک کاغذ بنویسیدوهروزنگاه کنیدبعدبادوزکم شروع کنید واکنش بدن دوزمصرف رامشخص میکنه قرارنیست مثل موادکاملانشئه باشیدهمین که نگهتون داره وعرقتون نزنه کافیه یواش یواش قرص راکم کنیدبه صفربرسه.
  وبی قراری وخواب راباقرص های آرام بخش اون هم چندروزی برطرف کنیدبدن خودشوباهرشرایطی تطبیق
  میده.
  به امیدبرچیده شدن موادمخدر واعتیاددرایران ودرکل دنیا.

  شادوموفق سربلندباشید.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ممنون بابت نظر شما دوست عزیز ، ما هم در خدمت مردم هستیم تا مشکل اعتیاد در کشور را بتونیم بر طرف کنیم.
   در صورت نیاز به مشاوره رایگان ما خدمتگذار هستیم

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید