ترک اعتیاد
ترک اعتیاد - سرزمین روشن - 7

ترک اعتیاد

عناوین صفحه

ترک اعتیاد

مواد اعتیادآور جزو مواد محرک یا مخدرهایی هستند که فرد با مصرفشان به آنها عادت کرده و حس اعتیاد نسبت به آن پیدا می‌کند. این مواد به مرور زمان بر روی عملکرد طبیعی بدن تاثیر گذاشته و اختلالاتی در بدن ایجاد می‌کنند. در این حالت زمانی که برای چند ساعت یا چند روز فرد به مصرف مواد نپردازد، آرامش و تمرکز خود را از دست خواهد داد. برای رهایی فرد از حس وابستگی به مواد مخدر، باید برای ترک او اقدام کرد. ترک اعتیاد در حقیقت به پروسه‌ای گفته می‌شود که فرد در طی آن وابستگی به مواد مخدر مانند تریاک، هروئین، کوکائین، شیشه، دارو و یا الکل را از دست خواهد داد. با ترک اعتیاد فرد سلامت جسمی و روانی خود را بدست آورده و می‌تواند همچون قبل زندگی با آرامشی را شروع کند.

 

ترک اعتیاد فوری

حتما تا به حال با عبارت ترکِ اعتیاد فوری روبرو شده‌اید. از آنجایی که اعتیاد تاثیرات مخرب و منفی بر روی فرد و اطرافیان او می‌گذارد، باید برای ترک اعتیاد فوری او اقدام کرد. برخی از روشی به نام RD برای ترک مواد مخدر به صورت فوری استفاده می‌کنند. در این روش فرد به مدت حداقل 4 روز در کلینیک یا مرکز ترک بستری شده تا سم زدایی در بدن او انجام شود. در ترک فوری اعتیاد با استفاده از تزریق داروهای خاصی به تدریج اثر مواد را از بدن فرد پاک می‌کنند. در این روش سم زدایی فرد معتاد با علائم ترک خفیف تا متوسط روبرو شده که با توجه به نظارت تیم پزشکی قابل تحمل‌تر خواهد شد.

ترک اعتیاد - سرزمین روشن - 7

ترک اعتیاد مخدر ها و محرک های مختلف

محرک ها و مخدر های بساری در سراسر دنیا وجود دارند که افراد گوناگون را در سنین مختلف به دام خود میندازند. تبلیغات فریبانه و قیمت های گوناگون مخدر ها و محرک ها باعث شده است که هر کس ، به یک نوع از این مخدر ها یا محرک ها اعتیاد پیدا کنند.

روش های ترک هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت است زیرا میزان درگیری ایجاد شده ، قسمتی از بدن که درگیر شده و نوع وابستگی هر کدام از آن ها متفاوت است.

ماده های موثره هر یک از مخدر ها یا محرک ها متفاوت است به همین خاطر میتواند روی هورمون های مختلفی از بدن شما تاثیر بگذارد ؛ همچنین اعتیاد افراد میتواند به صورت جسمی یا روحی باشد که همین دلیل نیز میتواند روش ترک اعتیاد را متفاوت از دیگر مخدر ها کند.

کمپ ترک اعتیاد سرزمین روشن با داشتن کادر تخصصی و با داشتن تجربه بالا  و با بهره گیری از بهترین روش های اصولی ، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. 

در ادامه ، مخدر ها و محرک های مختلفی را معرفی کرده ایم و روش های ترک آن را برای شما عزیزان توضیح داده ایم ؛ با ما همراه باشید.

ترک اعتیاد کوکائین

کوکائین یکی از خطرناک ترین و قوی ترین محرک های اعتیاد آور از مجموعه ماده های روان گردان و مخدر است که خالص این ماده از بوته گیاه کوکا اریتروکسیلون به دست آورده می شود که در آمریکای مرکزی و جنوبی کشت می شود.

باید گفت که ترک اعتیاد کوکائین امری دشوار است و به طور معمول اغلب افرادی که به مصرف این ماده وابسته هستند به راحتی قادر به ترک آن نیستند. تعدادی از این افراد هم چندین بار جهت ترک کوکائین اقدام کرده اند و با شکست مواجه شده اند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که به سبب قدرت بالای این ماده مخدر، ترک آن با روش های و سنتی در منزل و خود درمانی ممکن نیست.

البته باید دانست که هیچ وقت برای ترک کوکائین دیر نیست. جهت ترک اعتیاد کوکائین می بایست فرد در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و مجهز بستری شده و تحت مراقبت های روانی و فیزیکی ویژه قرار گیرد. با توجه به عوارض روانی که شخص با آن ها مواجه می شود، مراقبت های ویژه و درمان اختلالات روانی فرد مبتلا باید زیر نظر متخصص روانپزشکی انجام گیرد.

ترک کوکائین - sarzaminroshan.com

یکی از بهترین روش های ترک اعتیاد به کوکائین استفاده از داروی ترک کوکائین و سم زدایی تدریجی است. در کلینیک ترک اعتیاد سرزمین روشن از مجهز ترین و جدید ترین خدمات درمانی جهت درمان اعتیاد افراد استفاده می ‌شود. همچنین کادر درمانی مجرب و آموزش دیده این مجموعه از بیماران در شرایط سخت ترک اعتیاد و در طی دوران بستری حمایت می‌ نمایند. پس از بستری شدن و پذیرش جهت درمان اعتیاد پزشک ترک اعتیاد، یک برنامه مراقبت جامع، برای هر فرد را تشخیص و دوره درمانی فرد آغاز می ‌شود.

ترک اعتیاد هروئین

ترک اعتیاد هروئین شاید یکی از سخت ترین انواع ترک اعتیاد در بین مواد های مخدر باشد، که جهت ترک آن بهتر است به یک مرکز ترک معتبر همچون مرکز سرزمین روشن مراجعه شود. اعتیاد به هروئین سبب می ‌شود سموم بسیاری وارد بدن فرد شوند و این سموم دو ارگان مهم و حیاتی بدن را از دیگر عضو ها بیشتر تحت تاثیر قرار می ‌دهند و آن دو عضو، کلیه و کبد است. این دو اندام به سبب این که وظیفه دفع سموم از بدن را به عهده دارند، بیشتر از دیگر اعضای بدن تحت تاثیر قرار می ‌گیرند و دچار آسیب های سنگین و شدیدی می ‌شوند. مصرف هروئین در مدت زمان طولانی سبب کلسترول بالا و افزایش فشار خون در بدن می‌ شود و همان گونه که پیداست، اثرات مخرب بالایی برای بدن در پی دارد. به همین سبب بهتر است مراحل ترک اعتیاد هروئین در یک مجموعه تخصصی با نظارت شبانه روزی کادر متخصص پزشکی صورت گیرد، تا اثرات منفی دیگری روی بدن فرد ایجاد نکند.

اگر به طور کلی، مدت زمان ترک اعتیاد هروئین به روش سریع بین ۲ تا ۴ روز زمان می برد و اگر از روش تدریجی استفاده شود، حدودا بین 1 هفته تا ۱۰ روز زمان نیاز است که مصرف کننده، ترک اعتیاد هروئین را به سرانجام برساند. در هر دو حالت بهتر است که فرد تحت مراقبت های ویژه درمانی باشد و کادر متخصص از او‌ مراقبت نمایند تا موفق به ترک اعتیاد هروئین شود. در حالتی که دوز مصرفی ماده مخدر بالا باشد و در بازه طولانی مدت استفاده شده باشد، نیاز است دوره طولانی تری جهت ترک طی شود.

ترک اعتیاد تریاک

آمار ها نشان می‌ دهد که ایرانی ها، بیش از  ۱۳ درصد از مصرف کنندگان اصلی تریاک در جهان هستند. و روزانه نیز در حدود ۸  انسان در اثر سوء مصرف مواد مخدر می میرد و جان خود را از دست می‌ دهد.

به سبب مشکلاتی که در روند ترک اعتیاد تریاک در بدن فرد ایجاد می ‌شود، انتخاب کردن بهترین روش جهت درمان اعتیاد به تریاک، دارای حساسیت بالایی است و لازم است زیر نظر پزشک ترک اعتیاد و کادر مجرب درمانی، صورت گیرد تا فرآیند ترک اعتیاد تریاک با موفقیت و بدون بازگشت خاتمه یابد. در حالتی که فرد قصد دارد اعتیاد خود را ترک نماید، بایستی به کلینیک تخصصی ترک اعتیاد مراجعه نموده و تحت مشاوره ‌های یک روان‌درمانگر و نظر پزشک اعتیاد، مراحل ترک را سپری نماید، زیرا که روش انتخابی جهت ترک اعتیاد به تریاک، بسته به شرایط روانی و جسمانی فرد، از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است.

گام اول جهت ترک اعتیاد تریاک، اراده برای قطع مصرف این مخدر است. پس از آن روش ‌های انتخابی جهت ترک اعتیاد، مهم ‌ترین نقش را ایفا می ‌کنند. چرا که با انتخاب روش ‌های درست و صحیح شما می‌ توانید یک ترک اعتیاد موفقیت آمیز و بدون بازگشت را تجربه نمایید. رایج ‌ترین روش های ترک تریاک به دو روش تدریجی و روش سنتی و قطع ناگهانی مخدر است که هر کدام مدت زمان خاص خودشان را دارند.

ترک اعتیاد تریاک - سرزمین روشن

ترک اعتیاد کراک

از آنجا که فرد معتاد به کراک به دنبال تکرار سرخوشی مساوی با سرخوشی مصرف قبلی است، مصرف مجدد خود را با دوز بیشتری انجام می دهد، که به همین سبب همگی مصرف کنندگان کراک پس از اولین مصرف، وابستگی بسیار زیاد و شدیدی به آن پیدا می ‌کنند. ترک اعتیاد کراک تنها راهی است که شخص معتاد کراک قادر به رهایی از این ماده است و اهمیت درمان اعتیاد به کراک هم در همین است. چرا که تنها زیر نظر پزشک ترک اعتیاد می ‌توان علائم ترک را کنترل نمود و از مصرف مجدد نیز جلوگیری کرد.

باید به این نکته توجه داشت که هیچ سیستم واحدی وجود ندارد که عدم مصرف مجدد شخص معتاد را تضمین کند. هر شخصی پیشنهاد نماید که یک برنامه خاص یا سرویس ترک کراک خاصی در اختیار دارد که برای تمام افراد به صورت تضمینی جواب می ‌دهد، مسلما راست نمی‌ گوید. هر شخصی که به یکی از این مراکز ترک اعتیاد می ‌رود متفاوت از دیگری است.

ترک اعتیاد کراک - سرزمین روشن

الزاما این که یک نوع روش ترک کراک برای یک بیمار جواب داده به این معنا نیست که همان روش ترک کراک برای فرد دیگری نیز هم حتما جواب می‌ دهد. در کلینیک ترک اعتیاد سرزمین روشن تمامی بیماران با توجه به نوع شرایط و اعتیاد، مطابق نظر پزشک متخصص هر بیمار با یک نوع درمان خاص به صورت فردی و مجزا درمان می ‌شود.

مراحل ترک اعتیاد و درمان کراک در مراکز ترک اعتیاد، به طور معمول به این صورت است که پس از تشخیص اعتیاد به کراک و مشاوره اولیه بیمار در مرکز ترک بستری می‌ شود. در زمان ترک اعتیاد به کراک ابتدا سم ‌زدایی جهت خارج نمودن کراک از بدن فرد شروع می‌ شود. علائم اعتیاد به کراک را می‌ توان تا حدی با تجویز نمودن دارو مدیریت نمود تا تحمل عوارض جسمی خماری بیمار راحت ‌تر شود.

ترک اعتیاد حشیش

حشیش را با نام ‌های دیگری همچون گرس، علف، ماریجوانا، شاهدانه و بنگ هم می ‌شناسند. حشیش از شاهدانه درست می ‌شود، این ماده در رنگ قهوه ‌ای وجود دارد و حالت‌پذیر و بسیار نرم  است.

 حشیش را به روش ‌های متنوعی همچون ریختن در غذا، کشیدن در قلیان یا پیپ، استنشاق و شبیه به تریاک، مصرف می ‌کنند. عوارض مصرف ماده مخدر حشیش تقریبا با ماده ماریجوانا یکسان است.

حشیش بر سلامت روان فرد معتاد تاثیر می‌ گذارد و شخص پس از مصرف آن، احساس آرامش و شادی بیشتری می‌ کند. البته این احساس ‌ها کاملا موقتی و دروغین هستند و به‌ مرور عوارض مصرف این ماده خود را نشان می ‌دهد.

از آن‌ جایی که حشیش وابستگی روانی زیادی در شخص ایجاد می ‌کند، خوشبختانه تعداد زیادی از افراد از عوارض ترک حشیش واهمه دارند و سراغ آن نمی‌ روند. با این‌ وجود عوارض ترک این ماده سلامت روان را تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد و همچون ترک اعتیاد به تریاک دوره و درد خماری را ندارد.

ترک اعتیاد به حشیش به روش‌ های مختلف و متنوعی امکان ‌پذیر است. افراد معتاد به آن در به ‌اشتراک گذاشتن تجربیاتشان، تماما به یک روش درمانی اشاره نموده ‌اند که آن روش، شرکت در جلسات درمانی ترک است. اعتیاد به این ماده مخدر در واقع وابستگی روانی در فرد ایجاد می ‎نماید و گروه ‌درمانی روحیه افراد را مثبت تر می کند و تغییر می ‌دهد.

البته فرد معتاد هنگام طی شدن روند درمان عوارض جسمانی را هم تجربه می‌ نماید اما شدت عوارض روانی ترک بیشتر شخص را آزار می ‌دهد.

بیشتر افراد این ذهنیت را دارند که ترک اعتیاد به حشیش با قرص ب۲ یا متادون امکان پذیر است. به ‌همین دلیل بدون مشورت با یک فرد متخصص، مصرف آن‌ را شروع می ‌نمایند. اما خود متادون هم اعتیاد ایجاد می ‌کند و روانپزشک برای ترک حشیش قرص تجویز نمی‌ کند، زیرا که چیزی به اسم داروی ترک حشیش وجود ندارد.

تنها بعضی از پزشک ‌ها جهت کاهش علائم ترک و کنترل آن، برای مصرف ‌کننده دارو های ضد افسردگی و اضطراب تجویز می ‌کنند. تاکید می‌ کنیم جهت ترک حشیش با مصرف هر نوع دارویی و قرص، ابتدا با یک دکتر مختصص امر مشورت داشته باشید.

داروی ترک اعتیاد تضمینی

داروی ترکِ اعتیاد تضمینی

برای رهایی از اعتیاد باید از داروهای مطمئن و تاثیرگذاری استفاده شود تا فرد بتواند به خوبی اعتیاد را ترک کند. داروی ترک به عنوان جایگزین مواد مخدر استفاده شده و برای تسکین علائم ترک بیمار به کار می‌رود. در روش‌هایی که از داروی ترکِ اعتیاد تضمینی استفاده می‌شود، به تدریج دوز مصرفی دارو کم شده تا بدن فرد کاملا به نبود آن عادت کند. استفاده از دارو برای ترک کاملا به نظر پزشک مرتبط بوده و نباید خودسرانه به مصرف آنها پرداخت. هر یک از داروهای ترک اثر بخشی متفاوتی دارند و باید بر اساس نوع روش درمانی، بهترینشان را انتخاب کرد. ترک مواد مخدر با داروی بوپرنورفین، استفاده از قرص متادون، نالوکسان، سابوکسون و مسکن‌های قوی از جمله داروهایی هستند که از آنها برای رهایی یافتن از اعتیاد استفاده می‌شود.

تماس با سرزمین روشن -1

ترکِ اعتیاد در منزل چقدر طول می‌کشد

بسیاری از افراد به جای مراجعه به مراکز و کمپ‌های ترکِ اعتیاد، به خود درمانی و ترک مواد مخدر در منزل روی می‌آورند. در این شرایط فرد تصمیم می‌گیرد به تنهایی یا با کمک خانواده خود، مصرف مواد مخدر را کنار بگذارد. از آنجا که عمل ترک کردن در منزل بدون نظارت پزشک یا روان درمان است، فشار زیادی به فرد معتاد وارد خواهد شد. چرا که تمام مراحل از مرحله سم زدایی تا مراحل آخر ترک، به عهده خود فرد خواهد بود. بهتر است افرادی که امکان مراجعه به کمپ‌های ترکِ اعتیاد را ندارند و قصد ترک در منزل را دارند، از مشاوره متخصصان درمان اعتیاد برای نتیجه بهتر استفاده کنند. بسیاری از مراکز درمانی ترک شرایطی را برای افراد مهیا کرده تا بتوانند از مشاوران کادر درمان اعتیاد بهره ببرند. برخی تصور دارند که ترکِ اعتیاد در منزل زمان کمتری نیاز دارد و فرد می‌تواند طی چند روز مصرف مواد را کنار بگذارد. در صورتی که چنین نبوده و از آنجایی که فشار زیادی به فرد در حین ترک وارد می‌شود، پروسه ترک در منزل کمی بیشتر از مراکز درمانی خواهد شد.


برای خواندن مطالب درمورد درمان اعتیاد میتوانید:

کمپ ترک اعتیاد - سرزمین روشن - 2

کلینیک ترک اعتیاد

کلینیک ترک اعتیاد

بهترین راه برای ترکِ اعتیاد مراجعه به کلینیک است. امروزه شاهد ظهور کمپ و مراکز ترکِ اعتیاد زیادی در تمام شهرهای ایران هستیم. هر کدام از کمپ‌ها و کلینیک‌هادارای امکانات و ویژگی‌های خاصی هستند که سبب تمایز آنها با سایر مراکز می‌شود. برای پیدا کردن بهترین کلینیک ترکِ اعتیاد باید علاوه بر توجه به کادر درمان متخصص و امکانات رفاهی و سرگرم کننده موجود، به آمار ترک کمپ نیز توجه کرد. کمپ یا کلینیکی که از بیشترین آمار ترک برخوردار باشد، در سطح بالاتر و قابل قبول‌تری قرار خواهند گرفت. در این کلینیک‌ها از روش‌های درمانی معتبر و تضمینی برای نجات افراد از اعتیاد استفاده می‌شود.

نوشیدنی مفید برای ترک اعتیاد

در هنگام ترکِ اعتیاد باید از مواد مغذی و نوشیدنی‌های مفیدی استفاده کرد تا ایمنی بدن فرد افزایش پیدا کند. از نوشیدنی‌های مفیدی که می‌توان در حین ترک استفاده کرد، شیر، قهوه، آب انار، آب هندوانه، آبمیوه‌های طبیعی، دمنوش زنجبیلی و آب است. هرکدام از این نوشیدنی‌ها تاثیر خاصی در رژیم غذایی فرد معتاد دارند. برای مثال نوشیدنی قهوه به دلیل دارا بودن کافئین، سبب افزایش تمرکز و از بین رفتن کسالت فرد معتاد خواهد شد.

روش‌های ترک اعتیاد

روش‌های ترک اعتیاد

برای ترکِ اعتیاد از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. بسته به نوع ماده مخدر و مدت زمان اعتیاد فرد، باید از مناسبترین روش استفاده کرد. برای همین نمی‌توان برای تمام افراد از یک روش خاص پیروی کرد. در حال حاضر روش‌های زیادی برای ترک وجود دارد که از مهمترینشان می‌توان این موارد اشاره کرد: ترک به روش سقوط آزاد، ترک با داروهای خاص، ترک تدریجی، روش ماتریکس و برنامه‌های 12 قدم.

کمپ ترک اعتیاد - سرزمین روشن - 4

ترک اعتیاد در تهران

برای کسی که تصمیم به ترک اعتیاد دارد، کمپ های بسیار زیادی وجود دارد ولی تمام کمپ ها دارای مجوز رسمی نیستند.

اگر شما هم به دنبال یک مرکز برای ترک اعتیاد در تهران هستید، و روش های اصولی و هم چنین مجوز رسمی جزو ملاک های شما هست، میتوانید با استفاده از شماره های موجود در سایت، با ما در تماس باشید.

مرکز ترک اعتیاد سرزمین روشن

مرکز ترک اعتیاد سرزمین روشن

برای یک ترک موفق نیاز به یک کمپ ترکِ اعتیاد مجاز با بهترین کادر درمان است. وجود کادر درمان و مشاوران متخصص از مهمترین ویژگی‌های بهترین کمپ به حساب می‌آید. کمپ ترک اعتیاد سرزمین روشن از مراکز ترکِ اعتیاد مجازی بوده که از سازمان بهزیستی کشور مجوزات لازم را دریافت کرده است. در این مرکز از روش‌های کاملا علمی و قانونی برای ترک کردن استفاده شده و با افراد به بهترین نحو ممکن برخورد می‌شود. متاسفانه در بسیاری از این موسسات ، شاهد رفتارهای نامناسب و غیر اخلاقی هستیم که نه تنها باعث ترک عادت به مواد مخدر افراد نمی‌شوند، بلکه باعث دوری او از این امر می‌شوند. برای همین ما در مرکز سرزمین روشن همواره برخورد مناسب و قانونی با معتادان را سرلوحه کار خود قرار داده و سعی داریم تا با ایجاد محیطی آرام و بدون تنش، این عزیزان را در بهبودی یاری کنیم. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از یاری روانشناسان سرزمین روشن بهره‌مند شوید.

سولات متداول کمپ ترک اعتیاد

ترک اعتیاد در حقیقت به پروسه‌ای گفته می‌شود که فرد در طی آن وابستگی به مواد مخدر مانند تریاک، هروئین، کوکائین، شیشه، دارو و یا الکل را از دست خواهد داد. 

برخی از روشی به نام RD برای ترک مواد مخدر به صورت فوری استفاده می‌کنند. در این روش فرد به مدت حداقل 4 روز در کلینیک یا مرکز ترک بستری شده تا سم زدایی در بدن او انجام شود. در ترک فوری اعتیاد با استفاده از تزریق داروهای خاصی به تدریج اثر مواد را از بدن فرد پاک می‌کنند. در این روش سم زدایی فرد معتاد با علائم ترک خفیف تا متوسط روبرو شده که با توجه به نظارت تیم پزشکی قابل تحمل‌تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟